Příspěvky na úpravu koupelny

Příspěvek na bezbariérovou koupelny a WC.
Lidé, kterým se ze dne na den změní život a ocitnou se na vozíku, případně u nich propukne nemoc a jejich schopnost mobility se výrazně omezí, jsou nuceni řešit bezbariérovou úpravu bydlení.
Stát podporuje úpravu bydlení pouze do určité míry, požádat o příspěvek na bezbariérové úpravy lze v rámci "příspěvku na zvláštní pomůcku", a to na Úřadu práce v místě bydliště. Formulář žádosti o příspěvek lze najít na webu MPSV www.mpsv.cz přes záložku "Průvodce" v sekci "osoby se zdravotním postižením". Žádost je možné podat osobně, datovou schránkou či s elektronickým podpisem či ji může za vás podat zástupce na základě plné moci. Na základě vaší žádosti pak posudkový lékař Lékařské posudkové služby ČSSZ zjišťuje, zda splňujete zdravotní indikace pro přiznání příspěvku na úpravu bydlení.
Obecnými podmínkami pro přiznání příspěvku je dlouhodobý nepříznivý zdravotní stav (příspěvek tedy není přiznáván na stavy např. po operaci, kdy podle poznatků lékařské vědy nebude stav trvat déle než jeden rok). Další podmínkou je věk osoby. Pomůcka má umožnit sebeobsluhu nebo ji potřebujete k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím. Zákon udává i podmínku nejnižší ekonomické náročnosti zvolené pomůcky.
Příspěvek je oficiálně poskytován pouze na tyto úpravy:
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC (jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu, nikoli o obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.)
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě/domě (pouze na některé zdravotní indikace)
Toto jsou položky, které vám z doložené faktury je schopen ÚP částečně uhradit, s firmou je třeba dojednat rozpis materiálu, prací a dalších komponent tak, aby byly všechny strany spokojeny, co se týká doložitelnosti účelně vyhrazených nákladů. Doporučuji také nafotit si stav před a po rekonstrukci, pracovníci ÚP mohou přijít na kontrolu provedených úprav.
Upozorňuji ještě na jednu důležitou věc: pokud byste koupelnu či WC potřebovali přesunout do jiné části domu/bytu, lze to také, nicméně dispozičně to musí být v rámci domu, nikoli např. přístavba apod. Obecně doporučuji co nejvíce věcí konzultovat s ÚP předem. Pracovníci ÚP mají k dispozici vyjádření Generálního ředitelství ÚP k tomu, jak v případě úpravy bytu postupovat.
Maximální výše příspěvku činí 350 000 Kč.
Co když si změny v bydlení dělám svépomocí?
Zde lze vycházet z instrukcí Generálního ředitelství ÚP, pokud si např. stavební úpravy v koupelně děláte sami či s pomocí známých, lze dokladovat alespoň zakoupení materiálu. Výhodné je ale mít fakturu od firmy i za stavební práce (aby byla oceněna lidská práce).
Co když si chci bydlení teprve postavit či koupit?
Příspěvek se bohužel nevztahuje na zakoupení či stavbu nového bydlení.